Dagens pass: Tröskel och milfart
2×8’@tröskelfart, 2×3’@milfart, vila 90’’
Vi tar med oss tröskelfarten som vi har arbetat in under tidigare pass. Detta är ett återkommande pass, med vissa variationer. Det går helt enkelt ut på att springa två längre intervaller i tröskeltempo, för att sedan växla upp tempot under de två sista intervallerna. Passet bygger alltså på en progression, vilket betyder att du måste hushålla med krafterna för att orka med en ökning i slutet.
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna (dubbskor är att rekommendera vid snö och is)!
I omklädningsrummet (vanligen nr 9 eller 10 intill beachvolleyplanen) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Jag vet inte varför, men det brukar alltid vara så på just denna tävling.
Inte svar på din fråga, Erik, men:
"Klasserna D/H40 föreslås att slås ihop med D/H35. Vid tävlingar med förväntat stort antal
deltagare kan klasserna D/H40 erbjudas med samma banlängd som D/H35." Ur fjolårsremiss från SOFT.
Från nio anmälda till fyra! Vad är det som händer?
Jobbet drog ut på tiden så jag måste tyvärr stå över ikväll. Kör hårt!
Har rätt ont i knäna från gårdagens orientering så står över ikväll tyvärr...
Ha så roligt!
Under vinterhalvåret varvar vi våra utomhusträningar med cirkelträning inomhus. Starkare muskler i mage och rygg ger oss ett bättre löpsteg, balansträning stärker våra fotleder och stretch ökar vår rörlighet. Måndagsgympan skapar förutsättningar för starka skadefria kroppar och kan anpassas efter individens nivå.
Start 18:15, Hantverkargatan 3K
Ta med:
Inomhusskor (inga utomhusskor)
Duschhandduk
Det finns ett …
4 kommentarer (kommentera)
Har varit sjuk så kommer inte springa med er!
/ Carolina Nealis
2025-02-03 kl 16:59
Pga sjukdom kommer jag hålla i passet imorgon!
/ Alexander Garin Folkegård
2025-02-05 kl 12:56
Alla har väl noterat att det är ett extrainsatt fys-pass på tisdag 11 feb! Välkomna!
/ Per-Anders
2025-02-06 kl 11:32
Vi är i omklädningsrum nr 9.
/ Mattias Robertson
2025-02-06 kl 17:55
Skriv en kommentar!